top of page
Szukaj

PORTRET z HISTORIĄ Jadwiga Teresa Stępień

  • Zdjęcie autora: Czesław Czapliński
    Czesław Czapliński
  • 16 mar
  • 13 minut(y) czytania

Jadwiga Teresa Stępień (ur. 8 listopada 1954 w Miliczu) – polska śpiewaczka operowa, mezzosopran.

  Studiowała w klasie wokalnej Ireny Gałuszki w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej we Wrocławiu. Absolwentka Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie prof. Jerzego Artysza. Stypendystka MKiS i prof. Barbary Iglikowskiej w Gdańsku. Swoje umiejętności doskonaliła także w Moskwie pod okiem prof. Iriny Archipowej. W 1982 roku została solistką Teatru Wielkiego w Warszawie, gdzie śpiewała główne role w operach barokowych, dziełach XIX-wiecznych, jak i operach współczesnych, wykonując dzieła oratoryjne i kantatowe od baroku do XX wieku.

„…Droga do roli mojego scenicznego życia była wielce nietypowa. Pamięcią wracam do czasów stypendium u jednej z najwybitniejszych wykonawczyń tej roli, marzenia nie tylko mezzosopranów! To pod wokalną opieką prof. Iriny Archipowej poznawałam partie Carmen. Po powrocie do kraju, niemal na drugi dzień, otrzymałam zaproszenie do opery w Tallinie, aby wystąpić w Carmen. Jedna próba ansamblowa, bez tenora śpiewającego partię Josego, jedna orkiestrowa i jedna sceniczna... „Co mam robić?” – zapytałam asystenta reżysera i odpowiedź brzmiała: „Diełajcie, szto chatitie”. No i tak zadebiutowałam w tej najpiękniejszej partii – najbliższej memu sercu…” – Jadwiga Teresa Stępień, Być artystą to powołanie i służba „Nasz Dziennik” 11 IX 2006.

  Występowała we wszystkich krajach europejskich, a także w Brazylii, na Filipinach, w Urugwaju, Turcji i USA. W 1995 roku zainicjowała spektakl W drodze, oparty na pieśniach sefardyjskich, którego premiera odbyła się na Zamku Królewskim w Warszawie pod patronatem ambasadorów Izraela i Hiszpanii. Spektakl ten pokazywany był w Gdańsku, Bydgoszczy oraz na Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym w Łańcucie, skąd transmitowano go poprzez satelitę. Rok później artystka wykonywała także recital pieśni sefardyjskich na Międzynarodowym Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie. W marcu 1997 roku występowała w Nowym Jorku wraz z amerykańskim pianistą Chaimem Freibergiem.


  Dwa albumy nagrane przez Jadwigę Teresę Stępień zatytułowane Al Amor oraz Pieśni Sefardyjskie zostały nominowane w latach 1996–1997 do nagrody Fryderyk. W 1998 roku podczas uroczystości wręczania nagród, transmitowanej przez Telewizję Polską S.A. oraz TVP Polonia wystąpiła z recitalem pieśni sefardyjskich.

  Jest kwalifikowanym pedagogiem śpiewu solowego. Współpracowała z prof. Jerzym Artyszem w AMiFC w Warszawie i Amerykańską Szkołą w Warszawie. Prowadziła kursy mistrzowskie w Polsce i na Filipinach, współpracowała z Warszawsko-Praską Szkołą Chóralną. W 1998 roku została zaproszona do prowadzenia masterclass w Korei Południowej. 


W 1999 roku ukazał się kolejny album, tym razem poświęcony wyłącznie muzyce polskiej (światowa premiera kompletu Pieśni Ignacego Jana Paderewskiego). W kwietniu 1999 roku – między innymi za album „Pieśni Sefardyjskie” została wyróżniona medalem im. M. Anielewicza, który jest przyznawany za szczególne zasługi dla ochrony dziedzictwa kultury żydowskiej w Polsce. 

Rok 2000 zapoczątkowała koncertami na Kresach (również na Ukrainie), a także w Moskwie – poświęconymi pamięci polskiego noblisty Władysława Reymonta, otrzymując rok później dyplom i medal obchodów roku reymontowskiego Reymont 2000. Jesienią 2001 roku nagrała 21 pieśni polskiego kompozytora Stanisława Niewiadomskiego dla Polskiego Radia. W czerwcu 2001 roku Jadwiga Teresa Stępień została zaproszona i przyjęta w poczet Soroptimist International The First Club of Warsaw.


  W latach 2002–2003 śpiewała koncerty na Zamku Królewskim wraz z Mariuszem Rutkowskim oraz koncerty w Niemczech – w Düsseldorfie z japońską pianistką Yasuko Yamaguci, w Sztokholmie z Mirosławem Feldgeblem oraz w Brukseli z Maksymilianem Bieleckim.

  30 czerwca i 1 lipca 2003 roku, wraz z Wielką Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii w Montevideo artystka wykonała Trzy Poematy do poezji Jana Kasprowicza, w orkiestrowej wersji G. Fitelberga, oraz partię mezzosopranu w Stabat Mater Karola Szymanowskiego. W listopadzie 2003 roku został wydany kolejny album Jadwigi Teresy Stępień „Dusza Kresów”, zawierający pieśni polskiego kompozytora Stanisława Niewiadomskiego.

  W kwietniu 2004 roku został nagrany album pieśni Ignacego Jana Paderewskiego. W tym samym roku została wybrana prezydentką założycielką Soroptimist International Warsaw Club – Dom Polski. Karta przyłączenia w poczet Federacji Europejskiej Międzynarodowej Organizacji Soroptimist International została przekazana przez prezydenta Federacji Europejskiej Heidrun Konrad na Zamku Królewskim w Warszawie w obecności między innymi Danuty Hübner, która objęła honorowy patronat nad uroczystością wraz z pierwszym polskim ambasadorem OECD w Paryżu, prof. Janem Woronieckim. Jadwiga Teresa Stępień wystąpiła na koncercie wieńczącym tę światową uroczystość. 

15 lipca 2004 roku zadebiutowała na Światowym Festiwalu Le Mois Molière w Pałacu Wersalskim we Francji. Recital muzyki polskiej i latynoamerykańskiej artystka wykonała wraz z pianistą francuskim Jean de Saint Guilhem.

 

„…Z Jadwigą Teresą Stępień spotkałem się 9 listopada 2013 r. w Galerii Plenerowej Łazienek Królewskich w Warszawie, gdzie była wystawa fotografii Padarewskiego i tam zrobiłem jej zdjęcia. Dziś z perspektywy czasu widzę, że nie mogło być lepszego miejsca na zrobienie zdjęć w otoczenia portretów Padarewskiego, którego ona bardzo ceniła…” – Czesław Czapliński.

„…Obchody 153. rocznicy urodzin Ignacego Jana Paderewskiego w Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie rozpoczął prapremierowy pokaz filmu dokumentalnego „Paderewski – człowiek czynu, sukcesu i sławy" w reżyserii Wiesława Dąbrowskiego.

6 listopada 2013 roku mija sto pięćdziesiąta trzecia rocznica urodzin wybitnego pianisty, męża stanu i orędownika niepodległej Polski – Ignacego Jana Paderewskiego. W związku z tym dniem, w Muzeum Łazienki Królewskie odbędzie się szereg wydarzeń poświęconych postaci Paderewskiego, m.in. w weekend 9-10 listopada 2013 r. o godz. 12 i 14 Ośrodek Edukacji Muzealnej zaprasza wszystkich gości Muzeum na oprowadzanie po Salonie Pamiątek I. J. Paderewskiego.

     Wernisaż wystawy „Ignacy Jan Paderewski – artysta, polityk i mąż stanu" połączony z prapremierowym pokazem filmu dokumentalnego „Paderewski – człowiek czynu, sukcesu i sławy" w reżyserii Wiesława Dąbrowskiego odbył się 4. listopada w Sali Musztry w Podchorążówce. Film ten prezentuje historię wielkiego polskiego patrioty, światowej sławy pianisty i kompozytora, męża stanu, dyplomaty, polityka i filantropa, dzięki któremu Polska odzyskała niepodległość po I wojnie światowej.

     Dokonania Paderewskiego przedstawiają świadkowie historii: amerykańscy prezydenci Ronald Reagan, John Fitzgerald Kennedy, George Bush Sr. oraz prezydent Lech Wałęsa, Generał Edward Rowny, Prymas Senior Józef Kardynał Glemp, a także muzykolodzy Jerzy Waldorff oraz Jan Popis. W filmie przedstawione są oryginalne wykonania pianistyczne I. J. Paderewskiego, jak również jego ostatnia droga z Narodowego Cmentarza Arlington (USA) do krypty w podziemiach Bazyliki Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela na warszawskiej starówce. Przesłanie głosi po polsku 96-letni Edward Rowny generał armii amerykańskiej, negocjator i współtwórca stabilizacji pokojowej w Europie: „Jeszcze Polska nie zginęła, póki my żyjemy!".

Po premierze reżyser filmu Wiesław Dąbrowski powiedział m.in. o tym, jak występujący w filmie Jerzy Waldorf zobowiązał go do zrobienia tego filmu i obiecywał cztery dni przed śmiercią, że będzie patrzył "z góry" na efekty prac reżysera.

Światową prapremierę film o Ignacym Janie Paderewskim będzie miał 11. listopada. W programie pierwszym TVP film zostanie pokazany o godz. 11. Jeszcze wcześniej, 9. listopada, film ten będą mogli zobaczyć mieszkańcy Paso Robles (USA), gdzie Ignacy Paderewski miał swoją posiadłość. Zajmował się tam m.in. uprawą winorośli, drzew owocowych i kwiatów, a wino produkowane w jego gospodarstwie zajmowało wysoką dziesiątą pozycję pod względem jakości pośród win kalifornijskich.

Wystawa fotograficzna, której kuratorem jest wybitny fotograf Czesław Czapliński, będzie prezentowana w Galerii Plenerowej przy Alejach Ujazdowskich w terminie 4 listopada – 2 grudnia 2013 r. Wystawa stanowi kontynuację stałej ekspozycji w Salonie Pamiątek I. J. Paderewskiego w budynku Podchorążówki.

Podczas przedpremierowego pokazu filmu Czesław Czapliński, wspominając postać wielkiego artysty i polityka, przypomniał o koncercie Ignacego Jana Paderewskiego w Madison Square Garden w 1832 roku, na który przyszła rekorodowa liczba widzów - 16 tys., a z którego dochód w całości został przeznaczony dla bezrobotnych nowojorskich artystów. Czesław Czapliński na czas wystawy w Łazienkach Królewskich przekazał kupiony na aukcji w Stanach Zjednoczonych list do Ignacego Paderewskiego, pisany przez żonę artysty.

Wiesław Dąbrowski, reżyser filmu o Ignacym Janie Paderewskim w 2005 roku wespół z reżyserem Januszem Zaorskim, kompozytorem Krzesimirem Dębskim i artystą plastykiem prof. Rosławem Szaybo utworzył Fundację „AVE ARTE", która ma na celu wspieranie i promowanie kultury polskiej. Ostatnie 4 lata swej działalności Fundacja poświęciła na upamiętnianie dokonań wybitnego polskiego dyplomaty, kompozytora, pianisty, męża stanu, polityka i filantropa Ignacego Jana Paderewskiego. Zrealizowano m. in. dokumentacę pamiątek po Paderewskim w USA i Szwajcarii (dotowana przez MKiDN), uroczystą galę pn. Mistrz Fortepianu. Prezydent Ministrów" w Teatrze Polskim w Warszawie z okazji 150. rocznicy urodzin Ignacego Jana Paderewskiego. W roku 2013 unikatową wystawę pn. „Historia Serca Paderewskiego" prezentującą nieznaną dotychczas historię pośmiertnej wędrówki szczątków doczesnych naszego wielkiego rodaka oraz film dokumentalny pt. „Paderewski człowiek czynu, sukcesu i sławy…"KURIER365.pl

Jadwiga Teresa Stępień występowała również na festiwalach w kraju (Warszawska Jesień i Wratislavia Cantans), a także za granicą. W filmie Marka Nowickiego pt. Sceny nocne zagrała rolę śpiewaczki operowej. 

Jest autorką, inicjatorką i organizatorką projektu Polska Szkoła Mistrzów, który zainaugurowała wystawa Mistrz… Uczeń… Autorytet… Respekt oraz koncert Radosne Bel Canto 27 sierpnia 2011. Inicjatywa została wsparta autorytetem małżonki prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Anny Komorowskiej. Pierwszy element Śladami Mistrzów… Wielkie Postacie na Saskiej Kępie objął honorowym patronatem burmistrz dzielnicy Pragi Południe Tomasz Kucharski. Działania podkreślają wartości polskich autorytetów ze świata kultury, nauki, dyplomacji, medycyny, którzy swoją pracą wnieśli wkład w polskie dziedzictwo narodowe. W ramach projektu prowadzone są interaktywne spotkania m.in. literackie, koncerty i wydarzenia parateatralne. 

Nagrody i odznaczenia: 1984: Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Francisco Viñasa w Barcelonie – nagroda specjalną za interpretację pieśni hiszpańskich; 2012: Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

  

PORTRAIT with HISTORY Jadwiga Teresa Stępień

         Jadwiga Teresa Stępień (born November 8, 1954 in Milicz) – Polish opera singer, mezzo-soprano.

 

         She studied in the vocal class of Irena Gałuszka at the State Higher School of Music in Wrocław. Graduated from the Academy of Music in Warsaw in the class of prof. Jerzy Artysz. Scholarship holder of the Ministry of Culture and Art and prof. Barbara Iglikowska in Gdańsk. She also perfected her skills in Moscow under the supervision of prof. Irina Arkhipova. In 1982, she became a soloist of the Grand Theatre in Warsaw, where she sang leading roles in baroque operas, 19th-century works, as well as contemporary operas, performing oratorio and cantata works from the baroque to the 20th century.

         “…The path to the role of my stage life was highly unusual. I recall the time of scholarship with one of the most outstanding performers of this role, a dream not only of mezzo-sopranos! It was under the vocal care of prof. Irina Arkhipova, I was learning the parts of Carmen. After returning home, almost the next day, I received an invitation to the Tallinn Opera to perform in Carmen. One ensemble rehearsal, without the tenor singing the part of Jose, one orchestral rehearsal and one on stage... "What should I do?" I asked the assistant director and the answer was: "Diełajcie, szto chatitie". And so I made my debut in this most beautiful part - the one closest to my heart..." - Jadwiga Teresa Stępień, Being an artist is a calling and service "Nasz Dziennik" 11 September 2006.

         She has performed in all European countries, as well as in Brazil, the Philippines, Uruguay, Turkey and the USA. In 1995, she initiated the performance On the Road, based on Sephardic songs, which premiered at the Royal Castle in Warsaw under the patronage of the ambassadors of Israel and Spain. The performance was shown in Gdańsk, Bydgoszcz and at the International Music Festival in Łańcut, from where it was transmitted via satellite. A year later, the artist also performed a recital of Sephardic songs at the International Festival of Jewish Culture in Kraków. In March 1997, she performed in New York together with the American pianist Chaim Freiberg. Two albums recorded by Jadwiga Teresa Stępień entitled Al Amor and Pieśni Sephardyjskie were nominated for the Fryderyk award in 1996-1997. In 1998, during the awards ceremony, broadcast by Telewizja Polska S.A. and TVP Polonia performed a recital of Sephardic songs.

         She is a qualified solo singing teacher. She has collaborated with Prof. Jerzy Artysz at the AMiFC in Warsaw and the American School in Warsaw. She has conducted master classes in Poland and the Philippines, and has collaborated with the Warsaw-Praga Choir School. In 1998, she was invited to conduct a master class in South Korea.

In 1999, another album was released, this time devoted exclusively to Polish music (world premiere of the complete Songs of Ignacy Jan Paderewski). In April 1999, she was awarded the M. Anielewicz medal for, among other things, the album "Sephardic Songs", which is awarded for special merits in the protection of Jewish cultural heritage in Poland.

The year 2000 began with concerts in the Kresy region (also in Ukraine), and in Moscow – dedicated to the memory of the Polish Nobel Prize winner Władysław Reymont, receiving a diploma and medal of the Reymont Year celebrations Reymont 2000 a year later. In the autumn of 2001 she recorded 21 songs by the Polish composer Stanisław Niewiadomski for the Polish Radio. In June 2001 Jadwiga Teresa Stępień was invited and accepted to the Soroptimist International The First Club of Warsaw.

         In 2002–2003 she sang concerts at the Royal Castle with Mariusz Rutkowski and concerts in Germany – in Düsseldorf with the Japanese pianist Yasuko Yamaguci, in Stockholm with Mirosław Feldgebel and in Brussels with Maksymilian Bielecki.

On 30 June and 1 July 2003, together with the Great Symphony Orchestra of the Montevideo Philharmonic, the artist performed Three Poems to the poetry of Jan Kasprowicz, in the orchestral version by G. Fitelberg, and the mezzo-soprano part in Stabat Mater by Karol Szymanowski. In November 2003, Jadwiga Teresa Stępień's next album, "Dusza Kresów", was released, containing songs by the Polish composer Stanisław Niewiadomski.

 

In April 2004, an album of songs by Ignacy Jan Paderewski was recorded. In the same year she was elected founding president of the Soroptimist International Warsaw Club – Dom Polski. The membership card for the European Federation of the Soroptimist International Organization was presented by the president of the European Federation, Heidrun Konrad, at the Royal Castle in Warsaw in the presence of, among others, Danuta Hübner, who assumed honorary patronage over the ceremony together with the first Polish ambassador of the OECD in Paris, Prof. Jan Woroniecki. Jadwiga Teresa Stępień performed at the concert concluding this world ceremony.

         On July 15, 2004, she made her debut at the Le Mois Molière World Festival at the Palace of Versailles in France. The artist performed a recital of Polish and Latin American music with French pianist Jean de Saint Guilhem.

"...I met Jadwiga Teresa Stępień on November 9, 2013 at the Open-Air Gallery of the Royal Łazienki Museum in Warsaw, where there was an exhibition of Padarewski's photographs, and I took her photos there. Today, with hindsight, I see that there could not have been a better place to take photos surrounded by portraits of Padarewski, whom she valued very much..." - Czesław Czapliński.

 

"...The celebrations of the 153rd anniversary of the birth of Ignacy Jan Paderewski at the Royal Łazienki Museum in Warsaw began with the premiere screening of the documentary film "Paderewski - a man of action, success and fame" directed by Wiesław Dąbrowski.

         November 6, 2013 marks the one hundred and fifty-third anniversary of the birth of the outstanding pianist, statesman and advocate of an independent Poland – Ignacy Jan Paderewski. In connection with this day, the Royal Łazienki Museum will hold a series of events dedicated to Paderewski, including on the weekend of November 9-10, 2013 at 12 and 14. The Museum Education Center invites all guests of the Museum to a guided tour of the I.J. Paderewski Souvenirs Salon. The opening of the exhibition "Ignacy Jan Paderewski – artist, politician and statesman" combined with the premiere screening of the documentary film "Paderewski – a man of action, success and fame" directed by Wiesław Dąbrowski took place on November 4 in the Drill Hall in the Officer Cadets School. This film presents the story of a great Polish patriot, a world-famous pianist and composer, statesman, diplomat, politician and philanthropist, thanks to whom Poland regained independence after World War I.

         Paderewski's achievements are presented by witnesses of history: American presidents Ronald Reagan, John Fitzgerald Kennedy, George Bush Sr. and president Lech Wałęsa, General Edward Rowny, Primate Senior Józef Cardinal Glemp, as well as musicologists Jerzy Waldorff and Jan Popis. The film presents I.J. Paderewski's original piano performances, as well as his last journey from Arlington National Cemetery (USA) to the crypt in the basement of the Archcathedral Basilica of St. John the Baptist in the Old Town of Warsaw. The message is proclaimed in Polish by 96-year-old Edward Rowny, general of the American army, negotiator and co-creator of peace stabilization in Europe: "Poland has not yet perished, as long as we live!" After the premiere, the director of the film, Wiesław Dąbrowski, said, among other things, that Jerzy Waldorf, who appeared in the film, obliged him to make the film and promised four days before his death that he would look "down" on the effects of the director's work.

         The world premiere of the film about Ignacy Jan Paderewski will be on November 11. The film will be shown on TVP 1 at 11 a.m. Even earlier, on November 9, the film will be available to residents of Paso Robles (USA), where Ignacy Paderewski had his estate. There, he cultivated grapevines, fruit trees and flowers, and the wine produced on his farm was ranked tenth in terms of quality among Californian wines. The photography exhibition, curated by the outstanding photographer Czesław Czapliński, will be presented in the Open-Air Gallery at Aleje Ujazdowskie from November 4 to December 2, 2013. The exhibition is a continuation of the permanent exhibition in the I.J. Paderewski Souvenir Salon in the Podchorążówka building. During the pre-premiere screening of the film, Czesław Czapliński, recalling the figure of the great artist and politician, recalled Ignacy Jan Paderewski's concert at Madison Square Garden in 1832, which was attended by a record number of viewers - 16 thousand, and the entire proceeds of which were donated to unemployed New York artists. For the duration of the exhibition in the Royal Łazienki, Czesław Czapliński donated a letter to Ignacy Paderewski, bought at an auction in the United States, written by the artist's wife.

         Wiesław Dąbrowski, the director of the film about Ignacy Jan Paderewski, in 2005, together with director Janusz Zaorski, composer Krzesimir Dębski and visual artist Prof. Rosław Szaybo, established the "AVE ARTE" Foundation, which aims to support and promote Polish culture. The Foundation has devoted the last 4 years of its activity to commemorating the achievements of the outstanding Polish diplomat, composer, pianist, statesman, politician and philanthropist Ignacy Jan Paderewski. Among other things, the documentation of Paderewski memorabilia in the USA and Switzerland (subsidized by the Ministry of Culture and National Heritage) was carried out, as well as a ceremonial gala entitled "Master of the Piano. President of the Ministers" at the Polish Theatre in Warsaw on the occasion of the 150th anniversary of the birth of Ignacy Jan Paderewski. In 2013, a unique exhibition entitled "The Story of Paderewski's Heart" presenting the previously unknown story of the posthumous journey of the mortal remains of our great countryman and a documentary film entitled "Paderewski, a man of action, success and fame..."KURIER365.pl

         Jadwiga Teresa Stępień has also performed at festivals in Poland (Warsaw Autumn and Wratislavia Cantans), as well as abroad. In Marek Nowicki's film Night Scenes she played the role of an opera singer.

She is the author, initiator and organizer of the Polish School of Masters project, which was inaugurated by the exhibition Master... Student... Authority... Respect and the concert Joyful Bel Canto on August 27, 2011. The initiative was supported by the authority of the wife of the President of the Republic of Poland, Anna Komorowska. The first element In the Footsteps of the Masters... Great Figures at Saska Kępa was held under the honorary patronage of the mayor of the Praga Południe district, Tomasz Kucharski. The activities emphasize the values ​​of Polish authorities from the world of culture, science, diplomacy, medicine, who contributed to the Polish national heritage with their work. The project includes interactive meetings, including literary ones, concerts and paratheatrical events.

Awards and distinctions: 1984: Francisco Viñas International Vocal Competition in Barcelona – special award for the interpretation of Spanish songs; 2012: Bronze Medal for Merit to Culture – Gloria Artis.

 
 
 

1 comentario


Maximoving
Maximoving
18 mar

Nie wiesz, u którego bukmachera obstawiać? A może szukasz najlepszych ofert bonusowych? Wejdź na https://bet-bukmacher.pl/  i sprawdź najnowsze informacje o kasynach i zakładach sportowych! Znajdziesz tam rankingi, opinie i praktyczne porady, które pomogą Ci lepiej zrozumieć świat zakładów. To rzetelne źródło wiedzy, które warto mieć pod ręką – polecam!

Me gusta
  • Facebook Social Icon
  • YouTube Social  Icon
bottom of page