„…Najważniejszą relacją w twoim życiu jest relacja, którą masz z samym sobą. Ponieważ bez względu na to, co się stanie, zawsze będziesz ze sobą…”― Diane Von Furstenberg.
Diane von Fürstenberg (właśc. Diane Simone Michele Halfin) znana też jako DVF (ur. 31 grudnia 1946 w Brukseli) – belgijska projektantka mody żydowskiego pochodzenia. Założycielka i prezeska firmy noszącej jej imię, najbardziej znana z projektu kultowej kopertowej sukienki, którą stworzyła w 1974.
Urodziła się w żydowskiej rodzinie. Jej ojciec, Leon Halfin, wyemigrował do Belgii w 1929 z Kiszyniowa, a później szukał schronienia przed nazistami w Szwajcarii. Matka, Liliane Nahmias, urodzona w Grecji, została schwytana przez nazistów, gdyż była członkinią ruchu oporu podczas II wojny światowej. Ocalała z Holokaustu. Diane często mówi o wpływie matki na jej życie, podziwia ją za odwagę. Mówi, że nauczyła ją patrzeć tylko na pozytywne rzeczy, bez względu na to, co się dzieje.
Diane von Fürstenberg uczęszczała do szkoły z internatem w Oxfordshire, następnie studiowała na uniwersytecie w Madrycie, po czym przeniosła się na Uniwersytet Genewski, by studiować ekonomię. Po kilku latach wyjechała do Paryża, gdzie pracowała jako asystentka agenta fotografa mody Alberta Koskiego. Później, we Włoszech, odbywała praktykę u producenta tekstyliów Angelo Ferretti. Tam zaczęła się jej przygoda z modą. To tutaj zaprojektowała i wyprodukowała swoje pierwsze jedwabne sukienki.
W 1969 przeniosła się do Nowego Jorku, gdzie wyprodukowała własną linię dżersejowych sukienek.
W 1970 Fürstenberg zaczęła projektować ubrania dla kobiet. Mówiła później: Chciałam być kimś swoim, a nie zwykłą małą dziewczynką, która wyszła za mąż.
Po przeprowadzce do Nowego Jorku Fürstenberg poznała znaną redaktorkę Vogue, Dianę Vreeland, która uznała jej projekty za absolutnie rewelacyjne. Nazwisko Fürstenberg pojawiło się w programie New York Fashion Week.
W 1974 wprowadziła na rynek dzianinową „sukienkę kopertową” z dżerseju, która stała się ikoniczna. Egzemplarz znajduje się w kolekcji Costume Institute w Metropolitan Museum of Art. Dwa lata później, w związku z sukcesem, Fürstenberg znalazła się na okładce magazynu Newsweek. Artykuł opisywał ją jako najbardziej atrakcyjną kobietę od czasu Coco Chanel. Wprowadziła na rynek linię kosmetyków i pierwszy zapach "Tatiana" nazwany na cześć córki. "The New York Times" podał, że do 1979 roczna sprzedaż detaliczna firmy Fürstenberg wyniosła 150 milionów dolarów (równowartość 528 milionów dolarów w 2019).
W 1985 Fürstenberg przeniosła się do Paryża, gdzie założyła francuskojęzyczne wydawnictwo Salvy. Otworzyła szereg innych biznesów, w tym linię kosmetyków i zakupów w domu (1991). W 1992 zarobiła 1,2 miliona dolarów (równowartość 2,2 miliona dolarów w 2019) na kolekcji Silk Assets. Wynik osiągnięto w dwie godziny.
Ponowne otwarcie firmy to rok 1997. Fürstenberg wprowadziła na rynek sukienkę kopertową, która zyskała popularność w kolejnym pokoleniu kobiet. W 1998 opublikowała wspomnienia zatytułowane Diane: A Signature Life.
„…Diane von Fürstenberg spotkałem i fotografowałem pierwszy raz 14 grudnia 1998 r. w Nowym Jorku, kiedy wyszła jej książka Diane: A Signature Life.Muszę powiedzieć, że z tego co o niej wiedziałem, zobaczyłem zupełnie inną, bezpośrednią osobę w kontaktach z otoczeniem i dlatego fotografowanie jej było czystą przyjemnością…” – Czesław Czapliński.
W 2004 wprowadziła kolekcję biżuterii DVF by H. Sterna, a także szale i stroje plażowe. W 2006 została wybrana na przewodniczącą Rady Projektantów Mody Ameryki (Council of Fashion Designers of America). Nadal zajmuje to stanowisko. W 2008 odsłonięto gwiazdę jej poświęconą w Alei Sław na Seventh Avenue.
W 2009 w Manezh, jednej z największych publicznych przestrzeni wystawienniczych w Moskwie, otwarto wielkoformatową wystawę retrospektywną zatytułowaną Diane von Furstenberg: podróż sukni. Kuratorem był André Leon Talley. Wystawa przyciągnęła uwagę mediów. W 2010 została pokazana w São Paulo, a rok później w Pace Gallery w Pekinie.
W 2010 Fürstenberg została nagrodzona złotym medalem na dorocznej Gali Złotego Medalu Instytutu Królowej Zofii. W 2011 wprowadziła kolekcję przedmiotów do mieszkań i charakterystyczny zapach DIANE.
„…Nie wiedziałam, co chcę robić, ale zawsze wiedziałam, jaką kobietą chcę być…” ― Diane Von Furstenberg.
W 2012 we współpracy z GapKids i CURRENT / ELLIOTT wypuściła swoją pierwszą kolekcję dla dzieci.
Jej ubrania nosiło wiele celebrytów, w tym księżna Cambridge, Gwyneth Paltrow, Kate Beckinsale, Madonna, Jessica Alba, Susan Sarandon, Priyanka Chopra Jonas, Jennifer Lopez i Whitney Houston.
W 2014 Fürstenberg dołączyła do kampanii Ban Bossy jako rzeczniczka ról przywódczych wśród dziewcząt.
W 2018 jej marka zakazała używania moheru po tym, jak ekspozycja PETA wykazała, że pracownicy firmy okaleczają i zabijają kozy, aby go zdobyć. Zakazała użycia futer, angory i egzotycznych skór w jej przyszłych kolekcjach.
W dniu 28 lutego 2020 Fürstenberg otrzymała tytuł Chevalier de la Légion d'honneur za wkład w modę, działania na rzecz przywództwa kobiet i filantropię. Nagrodę podczas ceremonii w siedzibie Ministerstwa Spraw Zagranicznych Francji na Quai d'Orsay wręczyła Christine Lagarde, prezeska Europejskiego Banku Centralnego.
Fürstenberg jest dyrektorką rodzinnej fundacji Diller – von Fürstenberg, która wspiera organizacje non-profit w zakresie budowania społeczności, edukacji, praw człowieka, sztuki, zdrowia i środowiska. W 2010 fundacja stworzyła Nagrodę DVF, wręczaną corocznie czterem kobietom, które wykazują się przywództwem, siłą i odwagą w zaangażowaniu w sprawy kobiet. W 2011 fundacja przeznaczyła 20 milionów dolarów na High Line, park liniowy szlak greenway i szlak kolejowy utworzony na dawnej bocznicy kolejowej w Manhattanie.
Fürstenberg zasiada w zarządzie Vital Voices, kobiecej organizacji. Była jedną z szefowych grupy wcielających w życie projekt dotyczący przyszłości nowojorskiego przemysłu modowego, przygotowany dla burmistrza Nowego Jorku Michaela Bloomberga przez New York City Economic Development Corporation.
W 2016 zaprojektowała koszule na potrzeby kampanii prezydenckiej Hillary Clinton.
W 2019 uruchomiła podcast #InCharge, dostępny wyłącznie na Spotify, w celu wzmocnienia pozycji kobiet. Gościniami podcastu były m.in. Kris Jenner, Karlie Kloss i Priyanka Chopra Jonas. Ta ostatnia w 2019 zaprosiła Fürstenberg do programu If I Could Tell You Just One Thing.
W 2014 w Ovation TV pojawił się film dokumentalny The Fashion Fund o konkursie CFDA / Vogue Fashion Fund. Diane wystąpiła u boku Anny Wintour.
W listopadzie 2014 E! Entertainment rozpoczął nadawanie pierwszego sezonu reality show House of DVF. Uczestnicy programu wykonywali różne zadania i wyzwania w nadziei, że zostaną ambasadorami globalnej marki Fürstenberg. We wrześniu 2015 pojawił się drugi (ostatni) sezon show.
W 1956, w czasie studiów w Genewie, poznała księcia Edwarda Egona von Fürstenberg, starszego syna księcia Tassilo zu Fürstenberg z niemieckiego, katolickiego rodu arystokratycznego i członka rodziny włoskich dziedziców Fiata. Wyszła za niego za mąż w 1969 w Nowym Jorku. Była wówczas w ciąży. Para miała dwoje dzieci urodzonych w Nowym Jorku, Aleksandra i Tatianę.
Małżeństwo Fürstenberga — choć niepopularne wśród rodziny pana młodego, ze względu na żydowskie pochodzenie panny młodej — było uważane za dynastyczne. Po ślubie tytułowano ją Najjaśniejszą Wysokością Księżną Diane z Fürstenbergu. Wszelkie roszczenia do tytułu straciła po separacji z mężem w 1972 i rozwodzie w 1983. W 1973 Egon także został projektantem mody.
W 2001 wyszła za mąż za amerykańskiego potentata medialnego Barry'ego Dillera.
„…Miłość dotyczy relacji, ale najważniejsza jest ta, którą masz ze sobą. Kto jeszcze jest z tobą cały czas? Kto jeszcze czuje ból, gdy jesteś zraniony? Wstyd, gdy jesteś upokorzony? Kto może się uśmiechnąć z twoich małych satysfakcji i śmiać się z twoich zwycięstw, jeśli nie ty? Kto lepiej rozumie twoje chwile strachu i samotności? Kto może cię lepiej pocieszyć niż ty? Ty jesteś tym, który posiada klucze do swojego bytu. Nosisz paszport do własnego szczęścia. Nie możesz mieć dobrej relacji z nikim, jeśli najpierw nie będziesz jej mieć ze sobą. Kiedy już to masz, każda inna relacja jest plusem, a nie koniecznością…”― Diane Von Furstenberg.
PORTRAIT with HISTORY Diane Von Fürstenberg
“…The most important relationship in your life is the relationship you have with yourself. Because no matter what happens, you will always be with yourself….”― Diane Von Furstenberg.
Diane von Fürstenberg (born Diane Simone Michele Halfin; 31 December 1946) is a Belgian fashion designer best known for her wrap dress. She initially rose to prominence in 1969 when she married into the German princely House of Fürstenberg, as the wife of Prince Egon von Fürstenberg. Following their separation in 1972 and divorce in 1983, she has continued to use his family name.
Her fashion company, Diane von Furstenberg (DvF), is available in over 70 countries and 45 free-standing shops worldwide, with the company's headquarters and flagship boutique located in Manhattan's Meatpacking District.
She is the past chairwoman of the Council of Fashion Designers of America (CFDA), a position she held from 2006 to 2019; in 2014 was listed as the 68th most powerful woman in the world by Forbes; and in 2015 was included in the Time 100, as an icon, by Time magazine. In 2016, she was awarded an honorary doctorate from the New School. In 2019, she was inducted into the National Women's Hall of Fame.
Fürstenberg was born Diane Simone Michele Halfin in Brussels, Belgium, to Jewish parents. Her father, Bessarabian-born Leon (Lipa) Halfin, migrated to Belgium in 1929 from Chişinău, Kingdom of Romania (later Moldova) and later sought refuge from the Nazis in Switzerland. Her mother was Greek-born Liliane Nahmias, from Thessaloniki, a Holocaust survivor, who was initially captured by the Nazis while she was a member of the Resistance during World War II.Nahmias was first taken to Auschwitz, then transferred to Ravensbrück, where she was liberated 18 months before Fürstenburg's birth. Weighing only 44 pounds, her mother was told by doctors that she should not have children, that she could die in childbirth, and that her baby would not be normal. Fürstenberg has spoken broadly about her mother's influence in her life, crediting her with teaching her that "fear is not an option."
Fürstenberg attended a boarding school in Oxfordshire. She studied at Complutense University of Madrid before transferring to the University of Geneva to study economics. She then moved to Paris and worked as an assistant to fashion photographer's agent Albert Koski. She left Paris for Italy to apprentice with the textile manufacturer Angelo Ferretti in his factory, where she learned about cut, color and fabric. It was here that she designed and produced her first silk jersey dresses.
A woman with wavy and curly hair wearing a white dress with multi-colored stripes smiles on a fashion runway Von Fürstenberg at the 2008 New York Fashion Week A year after marrying, Fürstenberg began designing women's clothes: "The minute I knew I was about to be Egon's wife, I decided to have a career. I wanted to be someone of my own, and not just a plain little girl who got married beyond her deserts." After the Fürstenbergs separated in 1973, Egon also became a fashion designer. After moving to New York, she met high-profile Vogue editor Diana Vreeland, who declared her designs "absolutely smashing". She had her name listed on the fashion calendar for New York Fashion Week, and so her business was created. She moved into an estate in Connecticut she named Cloudwalk, and has lived there since.
In 1974, she introduced the knitted jersey "wrap dress", which became an iconic piece in women's fashion; it is included in the collection of the Costume Institute of the Metropolitan Museum of Art. Soon after the launch, 25,000 dresses were selling each week; one million dresses had been sold by 1976, according to Forbes. After the success of the wrap dress, von Fürstenberg was featured on the cover of Newsweek magazine in 1976. The accompanying article declared her "the most marketable woman since Coco Chanel." She launched a cosmetic line and her first fragrance, "Tatiana", named after her daughter. The New York Times reported that by 1979 the annual retail sales for the company were $150 million (equivalent to $630 million in 2023).
In 1985, von Fürstenberg moved to Paris, where she founded Salvy, a French-language publishing house. She started a number of other businesses, including a line of cosmetics and a home-shopping business, which she launched in 1991. In 1992, von Fürstenberg sold $1.2 million (equivalent to $2.6 million in 2023) of her Silk Assets collection in two hours on QVC. She credits the success with giving her the confidence to relaunch her company.
Fürstenberg relaunched her company in 1997, and reintroduced the wrap dress, which gained popularity with a new generation of women. Initially, the relaunch was a failure but, with the appointment of Paula Sutter as president of the brand, it was seemingly restored to its heyday of the mid-seventies. In 1998, she published her business memoir, Diane: A Signature Life.
"...I met and photographed Diane von Fürstenberg for the first time on December 14, 1998 in New York, when her book Diane: A Signature Life was published. I must say that from what I knew about her, I saw a completely different, direct person in her contacts with her surroundings and that is why photographing her was a pure pleasure..." – Czesław Czapliński.
In 2004, she introduced the DVF by H. Stern fine jewelry collection, and launched scarves and beachwear. In 2006, she was elected president of the Council of Fashion Designers of America, a position she held until 2019. In 2008, she received a star on Seventh Avenue's Fashion Walk of Fame. First Lady Michelle Obama wearing a Diane von Fürstenberg wrap dress
In 2009, Michelle Obama wore the DVF signature "Chain Link" print wrap dress on the official White House Christmas card. That same year, a large-scale retrospective exhibition entitled "Diane von Furstenberg: Journey of a Dress" opened at the Manezh, one of Moscow's largest public exhibition spaces. Curated by Andre Leon Talley, it attracted media attention. In 2010, the exhibition traveled to São Paulo; and in 2011, to the Pace Gallery in Beijing.
“…I didn't know what I wanted to do, but I always knew the woman I wanted to be…” ― Diane Von Furstenberg.
In 2010, von Furstenberg was awarded a gold medal at the annual Queen Sofía Spanish Institute Gold Medal Gala. In 2011, DVF introduced a home collection, and a signature fragrance, Diane.
In 2012, von Fürstenberg launched her first children's collection with GapKids and a denim collaboration with Current/Elliott.
A dress von Fürstenberg designed in the 1970s was part of the Metropolitan Museum of Art exhibition In America: A Lexicon of Fashion. Her clothes have been worn by celebrities including Catherine, Duchess of Cambridge, Gwyneth Paltrow, Kate Beckinsale, Madonna, Tina Brown, Jessica Alba, Susan Sarandon, Priyanka Chopra, Jennifer Lopez and Whitney Houston. Google Glass made its New York Fashion Week debut at the designer's Spring 2013 fashion show.
In 2014, the designer joined the Ban Bossy campaign as a spokesperson advocating leadership roles for girls. She also released her second memoir, The Women I Wanted to Be, an autobiography which delved into her personal life and upbringing.
Between 2017 and 2019, the DVF brand lost nearly $80 million, leading to an eventual 75% of the workforce made redundant in the U.S in May 2020. By 2018, sales, which had been $300 million before the 2008 recession, were down to $150 million.
In 2018, the brand banned mohair use after a PETA exposé showed workers mutilating and killing goats to obtain it. All fur, angora and exotic skins were also banned from future collections.
In 2020, DVF closed 18 of its 19 American stores.
Fürstenberg is a director of the Diller – von Furstenberg Family Foundation, which provides support to nonprofit organizations in the areas of community building, education, human rights, arts, health and the environment. In 2010, the foundation created The DVF Awards, presented annually to four women who display leadership, strength and courage in their commitment to women's causes. In 2011, the foundation made a $20 million commitment to the High Line.
In 2006, she was elected President of The Council of Fashion Designers of America, (CFDA), after winning the Andre Leon Talley Lifetime Achievement Award in 2005.
Fürstenberg sits on the board of Vital Voices, a women's leadership organization,[49] and served as one of the project chairs for New York City Mayor Michael Bloomberg's review of the future of NYC's Fashion industry, prepared by New York City Economic Development Corporation.
In 2016, Fürstenberg designed shirts for Hillary Clinton's presidential campaign.
In 2019, Fürstenberg launched the #InCharge podcast, on Spotify, with the goal of empowerment for women. Podcast guests include Kris Jenner, Elaine Welteroth, Karlie Kloss, Priyanka Chopra, Martine Rothblatt, Teo Wan Lin, among others.
In 2014, Ovation TV featured The Fashion Fund, a documentary about the CFDA/Vogue Fashion Fund competition. Fürstenberg starred alongside Anna Wintour in the program.
In November 2014, the E! network started airing the first season of reality show House of DVF. Contestants on the show performed various tasks and challenges in the hopes of becoming a global brand ambassador for Fürstenberg. In September 2015, it returned for a second (final) season.
In 2024, Disney+ released Diane von Furstenberg: Woman in Charge a feature-length biographical documentary of von Furstenberg's life and business. The documentary features interviews with Oprah, Hillary Clinton, Marc Jacobs and other notable artists and designers. The documentary received positive reviews.
A woman with wavy and curly hair wearing a white dress lined with a teal fabric smiles as she looks to her right while standing next to a man wearing a tuxedo Von Fürstenberg with her second husband Barry Diller at the 2009 Metropolitan Opera premiere At university, when she was 18, she met Prince Egon von Fürstenberg, the elder son of Prince Tassilo zu Fürstenberg, a German Roman Catholic prince, and his first wife, Clara Agnelli, an heiress to the Fiat automotive fortune and member of the Italian nobility. Married in 1969, the couple had two children, Alexander and Tatiana. She is grandmother of five, including Talita von Fürstenberg.
The von Fürstenbergs' marriage, although unpopular with the groom's family because of her Jewish ethnicity, was considered dynastic, and on her marriage she became 'Her Serene Highness Princess Diane of Fürstenberg'. She lost any claim to the title following their separation in 1972 and divorce in 1983.
In 2001, she married American media mogul Barry Diller.
In 2009, Fürstenberg signed a petition in support of film director Roman Polanski, calling for his release after Polanski was arrested in Switzerland in relation to his 1977 sexual abuse case.
On 28 February 2020, von Fürstenberg was made a Chevalier de la Légion d'honneur for her contributions to fashion, women's leadership, and philanthropy. She was presented the award by Christine Lagarde, president of the European Central Bank, in a ceremony at the Ministry of Europe and Foreign Affairs headquarters on the Quai d'Orsay.
Details of her ancestry were included in the episode "Fashion's Roots" (season 6, 13 October 2020), of the PBS series Finding Your Roots.
Fürstenberg owns the super-yacht Eos with her husband. It features a figurehead of von Fürstenberg sculpted by artist Anh Duong. She reportedly swims in the sea every morning for two hours, and hikes in the afternoons. She has travelled the world and claims to be "the world's lightest packer and always ready to go".
Published works: Furstenberg, Diane von (1976). Diane Von Furstenberg's Book of Beauty: How to Become a More Attractive, Confident, and Sensual Woman. Simon & Schuster: Furstenberg, Diane von (1998). Diane: A Signature Life. Simon & Schuster; Furstenberg, Diane von (2014). The Woman I Wanted to Be. Simon & Schuster; Furstenberg, Diane von (2021). Own It: The Secret to Life. Phaidon Press.
“…Love is about relationships, yet the most important relationship is the one you have with yourself. Who else is with you at all times? Who else feels the pain when you are hurt? The shame when you are humiliated? Who can smile at your small satisfactions and laugh at your victories but you? Who understands your moments of fear and loneliness better? Who can console you better than you? You are the one who possesses the keys to your being. You carry the passport to your own happiness. You cannot have a good relationship with anyone, unless you first have it with yourself. Once you have that, any other relationship is a plus, and not a must….” ― Diane Von Furstenberg.
Comments